Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

photo ZY - YASAL MAL REJİMİNİN TASFİYESİ NASIL OLUR?TMK.m.226/1 gereği tasfiyede öncelikle her eş, diğer eşte kalan mallarını geri alır. Kişisel mallar ve edinilmiş malların ayrılması gerekmektedir.

Katılma alacağının hesaplanabilmesi için bu malların ayrımının yapılması, sonrasında bu mallara eşler tarafından yapılan katkılar, eklenecek değerlerin aktife eklenmesi, ve varsa denkleştirme yapılmalıdır. Elden çıkarılan malvarlıkları değerleri ve elde edilenlerden borçların çıkarılması neticesinde de artık değerin bulunması sağlanır.

Eşlerden biri katılma alacağı talebinde bulunmuşsa katılma alacağı varsa eklenecek değerlerden ve denkleştirmeden elde edilen miktarlar da dahil olmak üzere eşin edinilmiş mallarının toplam değerinden bu mallara ilişkin borçlar çıkarıldıktan sonra artık değerin yarısı diğer eşin alacak hakkıdır.
Mahkemeye düşecek görev öncelikle eklenecek değerlerin aktife eklenmesi ve denkleştirme yapılması sonrasında mallara ait borçların çıkarılması ile artık değerin bulunması olacaktır. Artık değerin yarısı her eşin hak sahibi olacağı orandır.

Originally posted 2018-07-04 12:19:36.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir