Site Loader
Osmaniye Mahallesi İsmail Erez Bulvarı Şirin Sok.Elit Ap.No.27 Kat 2 D.8 Bakırköy İst.

photo ZY 150x150 - DOLAR KURUNUN ANİ ARTIŞISon zamanlarda ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sebebi ile Dolar ve Euro’da yaşanan ani hareketlilik gerek vatandaşların gerekse de ticaretle uğraşan esnafın büyük mağduriyetine sebep olmuştur. Bununla beraber dolarla kiralanan AVM dükkanları, dolarla iş yapan sanayiciler bu ani artıştan fazlası ile etkilenmişlerdir.

Normalde örneğin Türk lirasına vurulduğunda 1000 TL kira öderken kur artışı sebebi ile 6000TL kira ödemek zorunda kalmak esnafı ciddi anlamda zora sokmuştur. Döviz bazında sözleşmesi olan kiracılar önlem olarak kira uyarlama davaları açarak bu artıştan olabildiğince etkilenmemeye ve bu krizi atlatmaya çalışmaktadır. Dolarla borçlanan yüzlerce firma ve sanayicilerin bir kısmı kuru sabitleme yoluna giderken bazı işverenler kur sabitlenmesini kabul etmediklerinden zarar etmeye başlamışlar, birçok ünlü firma kepenk indirme yoluna gitmektedirler.

Bu bağlamda açılacak uyarlama davalarında patlamalar yaşanacak olup zarar eden esnaf  krizi bu şekilde atlatmaya çabalamaktadır. 

Originally posted 2018-09-07 16:38:32.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir