Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

İşverenin bir aylık işe başlatma süresi içerisinde açık bir biçimde işçiyi işe başlatmayacağını bildirmesi yada, bir aylık süre içerisinde hiçbir cevap vermemesi, sessiz kalması da bu talebin reddi anlamına gelir.
İşveren işe iade davası sonrası işçiyi çalıştırmak istemiyorsa, işe başlatmama imkanına sahiptir. Kanun, işçinin ille de işyerinde istihdamını istememektedir. İşverene seçimlik hakverilmek suretiyle isterse işçiyi işe davet etmek, isterse de tazminat ödemek suretiyle yasa hükmünü yerine getirme imkanı tanımıştır.

İşverenin işçiyi işe başlatmaması halinde, iş ilişkisi mahkeme kararından sonra sona ermiş demektir. Bir başka ifadeyle, işçinin işveren tarafından işe iade davası sonrası işe başlatılmaması durumunda, sözleşme bu tarihte feshedilmiş sayılır. Kısaca, işe başlatmama yeni bir fesihtir. İş sözleşmesi başlangıçta geçersiz fesih yapıldığında değil, işçinin işe başlatılmaması tarihinde sona ermekte dir. Böylelikle işçi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanır. Yine, yıllık izin ücreti açısından da fesihle birlikte talep imkanı doğar.

http://www.hukukihaber.net/ise-iade-davasinin-sonuclari-makale,3526.html

Originally posted 2014-10-26 16:11:27.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir