Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

photo 2021 03 01 10.22.40 300x300 - E-DEVLET ÜZERİNDEN İSİM-SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİİçişleri Bakanlığı geçen sene olduğu gibi bu sene de belirli bir zaman dilimi dahilinde (bu süre şimdilik 06.12.2022 olarak belirlenmiştir) başvurmak kaydı ile, vatandaşlara online sistem üzerinden getirdiği uygulama ile dava açmaya gerek kalmaksızın isim –soyisim değişikliklerine izin verdi.

Ancak tabi ki bu, her ismini beğenmeyenin keyfi olarak e- devlet sistemine girip ismini değiştirebileceği anlamına gelmemektedir. Sistem üzerinden bu değişikliğin yapılabilmesi için elbette ki bazı şartlar gereklidir.

İsim-soyisim  değişikliğinin sistem üzerinden yapılabilmesi için kişinin öncelikle mağduriyeti söz konusu olmalıdır.

Nedir bu mağduriyet peki? Mesela ahlaka mugayir isimler, yanlış yazılan isimler, toplumda gülünç sayılan ve alay konusu olan  isimler sistem üzerinde değişikliğe izin vermektedir. Örnek vermek gerekirse yanlış yazılan isimlerden MAHMUT-MAMUT, ahlaka mugayir isimlerden YOSMA, yazım hatası olan isimler YUNİS,MEMET  değişiklik gerektiren isimler olarak sayılabilir. Soyisimler de aynı şekildedir. ÇOŞKUN, ÇİNAR gibi noktalama hatası ile yazılan soyisimler de değiştirilebilir.

Online sistem üzerinden yapılacak bu değişiklik için ayrıca Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir. Yabancı vatandaşların yahut sonradan Türk Vatandaşlığına geçenlerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Zira böyle bir talep varsa da bu online sistem üzerinden değil şartlar uygun görülmesi ve isim değişikliğinin gerekliliği ispatlandığı ölçüde mahkeme kararı ile olmak zorundadır. 

Ancak kişi ismini farklı bir isimle değiştirmek istiyorsa bunun için bir mahkeme kararı gerekir ve bir avukat yardımı almanız gerekmektedir. Örneğin YUSUF isminizin yanına CAN ekleyecekseniz yahut YUSUF İsmini YAVUZ ile değiştirmeyi düşünüyorsanız bunu sistem üzerinden yapamazsınız, bunun için bir hukuk davası açmanız gerekmektedir. Davanızı ispatlamanız, bu değişikliğin gerekçelerini ortaya koymanız gerekmektedir.  Bunun için uzman yardımına ihtiyacınız vardır. 

Originally posted 2022-09-23 12:00:10.

Post Author: zeynepy

2 Replies to “E-DEVLET ÜZERİNDEN İSİM-SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ”

  1. Merhabalar Zeynep hanım 28.09.2022 tarihinde Özser neo acentasindan AXA sigortaya ait ( 3.600 TL ) kasko yaptirdim 29.11.2022 tarinde bir kazaya karıştım AXA sigortadan hasar dosyası açtırmak istedim fakat AXA sigorta tarafından hasar dosyası açılmadı sebep olarak sistem hatası dendi 01.12.2022 tarihinde acenta beni arayarak zeyil yapılması gerekiyor dedi ( 12.500 TL ) kabul etmedim dosyanın neden açılmadığını sorduğumda aracın kasko bedelinin 1 TL olarak gözüktüğü bilgisi verildi nasıl böyle bir şey dediğimde acenta suçun AXA sigortadan kaynaklandığını beyan ediyor kasko poliçeleri kesilirken araç kasko değerine müdahale edemediklerini sistemin otomatik onay verdiğini söyledi sonuç olarak zorunlu olarak zeyil kabul ettim 1 gün bekledim ama zeyilde kesilmedi ve dosyam hala açılmadı acenta ile görüştüğümde 05.12.2022 tarihine kadar bekle eğer dosya o tarihe kadar açılmaz ise adli yollardan hakkını arayabilirsin gibi bir bilgi verildi bu süre zarfında sigorta tahkim kurumunu aradım bizim iş alanimiza girmiyor dendi sigorta birliğini aradım bizim iş alanimiza girmiyor dendi en son cimere şikayette bulundum ve durumdan dolayı mağdurum 2014 model ticari aracıma kasko yaptirdigimi düşünürken böyle saçma sapan bir durumun içinde kaldım ve dava açmak istiyorum konu hakkında bilgi talebim olacaktır Onur SARIYILDIZ ( 553 725 09 43 )

    1. Onur bey sizinle telefonlasmis idik, sigortaya resmi basvuru yapmaniz gerekmekte, akabinde alinan red sonrasi yasal yollara girisim yapmaniz gerekmektedir.Arabuluculuk surecinde sigorta sirketleri genelde anlasma saglamaktadir, davanizi takip etmenizi oneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir