Site Loader
Osmaniye Mahallesi İsmail Erez Bulvarı Şirin Sok.Elit Ap.No.27 Kat 2 D.8 Bakırköy İst.

photo ZY - Şahıs Konkordatosu NedirKonkordato, borçlunun ticari borçlarını ödemekte zorlandığı yahut yakın tehlikede ödeme güçlüğü yaşaması söz konusu ise borçlarını yapılandıran ve alacaklılarla yapacağı anlaşma çerçevesinde bir plan dahilinde ödeme yaptığı ve mahkeme tarafından da resmen onaylanan bir sistemdir.
Konkordato sisteminde yapılan değişikliğe göre artık sermaye şirketleri, şahıs şirketleri ve gerçek kişiler de konkordatoya başvurabilmektedirler. Buna göre borçlunun gerçekten borçlu olup olmadığı atanan komiser tarafından denetlenecek ve mahkemeye bir rapor sunulacaktır. Atanan komiser alacaklıları toplayacak onlarla bir toplantı yapacak ve borçlar üzerinde bir anlaşma sağlayacaktır. Yapılan anlaşma ve ödeme planı dahilinde borçlu borçlarında alacaklıların da kabulü ile tenzilata gidecek, yahut borcunu kapamak için belirli bir süre isteyecektir. Bu hal, ile tüm borcundan kurtulacaktır. Konkordato süresinde borçlu korunacak ve icra takipleri, hacizler de duracaktır.
Konkordato sisteminde yapılan değişiklik piyasaları hareketlendirmek ve ticari uyuşmazlıkları bu yolla rahatlıkla çözebilmek amacı ile getirilmiş olup, son derece mantıklı çözüm sunan bir yoldur.

Originally posted 2018-10-05 14:41:43.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir