Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

photo_ZY-150x150 Velayetin Değiştirilmesi Şartları Nelerdir?Anlaşmalı boşanmadan sonra taraflar velayet değişimi için talepte bulunulabilir. Bunun bir süresi yoktur. Ancak velayet değişikliği için kesin bir değişiklik sebebi var olmalı ve değişiklik ancak çocuğun üstün yararı söz konusu ise mümkün olmaktadır. Eğer velayetin kimde kalacağı boşanma davasında karar verilmiş ancak sonradan ortaya çıkan bir sebep dolayısı ile eşlerden biri diğeri aleyhine bu davayı açacak ve velayetin ne sebeple değiştirilmesi istediğini ispatlamak zorunda kalacaktır.

Eğer çocuğun üstün yararı çocuğun düzenini değiştirmeyi gerektiriyorsa hakimin kararı da bu yönde olacaktır. Çocuğun kişisel bakımı, bedensel gelişimi, menfaatleri neyi gerektiriyorsa hakimin kararı da bu yönde olacaktır. Burada esas olan çocuğun menfaatidir. Hakim bu tip davalarda çocuğun yararına hareket edecek ve koruma yükümlülüğünü kim daha iyi gözetecekse velayeti ona verecektir.

Ana babanın kısıtlanması, çocuğa karsı ihmalkar davranışlar gösterilmesi, kişisel öz bakımı ile ilgilenilmemesi, yeni yapılan evlilikte yeni eşin çocuğa eziyet etmesi velayet değişikliği için sayılan geçerli sebeplerdendir.

Originally posted 2018-09-12 14:31:05.

Post Author: zeynepy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir