Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

 

Miras bırakanın ölümü ile geride eşinin sağ kalması durumunda miras payları eşin kimlerle mirasçı olmasına göre belirlenmektedir. Yani, sağ kalan eş miras bırakanın çocukları ile beraber mirasçı olursa miras payı farklı,miras bırakanın anne babası ile birlikte mirasçı olursa durum farklıdır. Sağ kalan eş murisin 1.derece mirasçıları ile mirasçı olursa miras payının 1/4’ünü alır,1.derece mirasçılar miras bırakanın altsoyudur. Altsoy, bir kimsenin soyundan gelen ve aşağı doğru uzanan çocuklar ile torunlar dizisidir. Kan hısımı mirasçılıkta mirasçılığın dayanağı miras bırakanın soyundan geldiğinden miras bırakanla kan bağı olmayan kimseler mirasçılık sıfatını kazanamazlar. Örneğin, üveylik durumunda mirasçılık olmaz. Miras bırakanın ikinci eşinin ilk kocasından olan çocuklar mirasçı olamazlar. Evlilik içinde doğmuş çocukların nesebi sahihtir,yahut evlilik dışında doğmuş olmakla hakim hükmü ile nesebi düzeltilen çocuklar da 1.derece mirasçıdırlar.Sahih nesebli altsoy tek başına mirasçı olursa mirasın tümü alır.

Sağ kalan eş 1.derece zümre ile mirasçı olursa mirasın ¼’ünü alır. Çocuklar ¾’üne sahip olacaklardır.

İkinci zümre mirasçılar da miras bırakanın üst soyudur, miras bırakan alt soyu olmadan ölmüş ise ana babası ikinci derece mirasçısıdır.Miras bırakanın ölümünde anne ve baba sağ ise eşit pay alırlar.Yani ananın payı ¼,babanın payı ¼’dür. Ancak miras bırakanın ölümü halinde ana yada baba sağ değilse onun payını da onun alt soyu alır.

Sağ kalan eş,2.zümre ile beraber mirasçı olursa mirasın ¼’ünü alır.

3.derece zümre mirasçılık ise ana babası olmayan miras bırakanın büyük anne ve büyük babasıdır. Bu şahıslar miras bırakandan evvel ölmüşse bunların payını da kendi altsoyları alır.Sağ kalan eş 3.zümre ile mirasçı olursa mirasın 1/4’üne hak kazanırken ¾ mirasçılarındır.

Evlatlık ile de sağ kalan eşin durumu 1.derece mirasçılıktaki gibidir. Evlatlık miras bırakanın altsoyudur ve sağ kalan eş ile birlikte mirasçı olursa eş mirasın ¼’ünü alırken evlatlık ¾’ünü alır.

Miras bırakanın ölümünde büyük ana büyük babaların hiçbiri sağ değilse miras eşe geçer. Mirasçı bırakmaksızın ölenin mirası da devlete kalır.

Originally posted 2015-02-17 20:56:06.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir