Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

Somut olayda, sanığın ‘’ben onun 15 yaşından büyük olduğunu sanıyordum, rıza ile ilişkiye girdik,yaşını bilmiyordum’’demesi ve bu yönde savunma yapması hayatın olağan akışına aykırıdır.

Sanık ve mağdurenin uzun süredir arkadaş oldukları göz önüne alınırsa, YAŞINI BİLMİYORDUM SAVUNMASI sanığın ‘’çocuğun cinsel istismarı’’ suçundan ceza almasını engellemeyecektir.

Şöyle ki sanığın MAĞDURENİN YAŞI KONUSUNDA ESASLI HATAYA DÜŞMESİNİN OLAĞAN GÖRÜLMESİ HALİNDE, TCK.m.30’DAN YARARLANACAK, KASTEN BU SUÇU İŞLEDİĞİNE KANAAT GETİRİLMEYECEK VE BU SUÇUN TAKSİRLE İŞLENMESİ DE KANUNDA CEZALANDIRILMADIĞINDAN 5271 SAYILI CMK’nın 223/2 gereğince beraatına karar verilmesi gerekecektir. Bu sebeple, sanığın savunması yerinde görülmemiş ve sanık ile mağdure uzun süredir arkadaş olduklarından ve aileler de tanıştığından sanığın bu savunmasına itibar edilmemiş ve sanık cinsel istismar suçundan cezalandırılması hukuka uygun bir karar olmuştur. Yerel mahkeme kararı doğru ve isabetli bir karar vermiştir. Burada TCK.M.30’un uygulanma alanı mevcut değildir. Sanık nitelikli cinsel istismar suçundan TCK.M.103/2 gereği 6 yıl 8 ay ceza almıştır.

Originally posted 2015-11-06 20:45:42.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir