Site Loader
Osmaniye Mahallesi İsmail Erez Bulvarı Şirin Sok.Elit Ap.No.27 Kat 2 D.8 Bakırköy İst.

Görevi kötüye kullanma suçu sadece kamu görevlileri tarafından işlenebilen bir suçtur. Bu niteliği itibarıyla özgü suçlar arasında yer alır. Kamu görevlisi olmayan bir kişi bu suçun faili olamaz.

Kamu görevlisi görevinin gereklerine aykırı hareket ederse ve bu durum kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olmuş ya da kişilere haksız kazanç sağlamışsa kamu görevlisi bu suçu işlemiş olur. Görevi kötüye kullanma suçunun cezası: 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası vardır. Kamu görevlisi görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme gösterirse kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olmuş ya da kişilere haksız kazanç sağlamışsa kamu görevlisi yine görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş olur. Görevi kötüye kullanma suçunun cezası:6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası vardır.

Ayrıca görevin gereği olan bir işin yerine getirilmesi gibi gözüken durumlarda da işin görülmesinden sonra kişilerden yarar sağlanması, görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta görevin yasal prosedürüne uygun yerine getirilmesi, “görevin gereklerine aykırı hareketi” ortadan kaldırmaz.  Yani yapılması gereken bir işin yapılması veya yapılmaması gereken bir işin yapılmaması için ayrıca menfaat temin etmek görevini bedelsiz yapması gereken kişinin görev gereklerine aykırı hareket etmesi anlamına gelmektedir.

Originally posted 2013-11-23 09:57:58.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir