Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

MK.m.236-Her eş veya mirasçıları diğer eşe ait ARTIK DEĞERİN YARISI üzerinde söz sahibi olur.

Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminin Son Ermesi sonucu, her bir eş diğerine karşı katılma alacağına sahip olur.Buna göre;

Kocanın; katılma alacağı: kadının artık değerinin yarısı olurken,

Kadının; katılma alacağı : kocanın artık değerinin yarısı olur. Katılma alacağı iki şekilde belirlenir. Biri dava yolu ile diğeri tarafların anlaşması ile olur.

Artık değer ise, MK.m.231’e göre, edinilmiş mallara eklenecek değerlerin ilave edilmesi, edinilmiş mallar ile kişisel mallar arasında denkleştirme yapılması ve bunarlın toplamından borçların indirilmesi yolu ile bulunur. Edinilmiş mallar, eşlerin malvarlığında yer alan hakların bir kısmını oluşturur. Edinilmiş malların belirlenmesi için her bir eşin malvarlığının tespiti gerekir. Madde 222.Belirli bir malın eşlerinden birine ait olduğunu iddia eden kimse iddiasını ispatla yükümlüdür. Eşlerinden hangisine ait olduğu ispat edilemeyen mallar onların mülkiyetinde sayılır. Eşlerinden biri diğerinden her zaman malvarlığının tespiti için envanter yapılmasını isteyebilir. Bu envanter resmi şekilde yapılır ve bu envanter malların getirilmesinden başlayarak bir yıl içinde yapılmışsa aksi ispatlanmadıkça doğru olduğu kabul edilir.

Originally posted 2015-03-23 09:25:48.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir