Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

Anayasa Mahkemesi Emsal bir karara daha imza attı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre plakaya kesilen cezalar iptal edilebilecek.

Plakaya kesilen cezalarda eğer cezanın kesildiği gün ve saatte aracın başkası tarafından kullanıldığını ispatlayabilirseniz cezanız iptal edilecektir. Benzer bir davada Anayasa Mahkemesi’ne kadar uzanan davada, araç sahibi haklı bulundu, hak ihlali tespit edildi.

“Karara göre, suçu işleyen kişi araç sahibi değilse ve cezanın kesildiği zaman diliminde olay yerinde bulunmadığını ispatlarsa cezayı ödemekle yükümlü tutulamayacaktır. Ceza, suçu işleyen kişiye ait olup, devredilemez. Ayrıca, Anayasanın 38. Maddesinin suç ve cezaların kanuniliği ilkesi gereğince, hiç kimse, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı ceza alamaz.

Çıkan karar, taksi şoförlerini ve plaka sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

Günümüzde, ticari taksilerin neredeyse tamamının plaka sahibi tarafından kullanılmamaktadır. Plakaya kesilen cezaların plaka sahibine değil de taksiyi kullanan soföre yazılması gerekmektedir. Plakaya kesilen cezalarda aracın şoför tarafından kullanıldığı belgelenirse, plaka sahibi cezadan sorumlu tutulamaz. Ceza, o zaman diliminde çalışan şoföre rücu eder

Originally posted 2015-07-15 15:39:33.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir