Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

Zeynep YARGIÇ 150x150 - İSMİNİZİ BEĞENMİYORSANIZ DEĞİŞTİRİNİnsanlar her zaman tercihleri ile yaşamazlar. Genelde isim soy isim kişinin ailesinden miras kalan ve isteğe bakılmaksızın örfi adetler gereği konulmaktadır. Kişi eğer bu isme ve soyada kendisini ait hissetmiyorsa yahut toplumda alay konusu oluyorsa kişi ismini ve soyadını değiştirme özgürlüğüne sahiptir.

Ancak bunun da bir hukuki prosedürü vardır. İsim soy isim değişikliği yapabilmeniz için haklı bir sebebiniz olmak zorundadır. Örneğin isminizin,  topluma sizi utandıran, gülünç bulunan, toplumun adetlerine aykırı olan yahut telaffuzunun zor olduğu ve günlük hayatta sizi zor sokan bir isim olması halinde haklı sebebiniz var demektir.

Bunlarla birlikte bu sayılanların haricinde, isminizi beğenmiyorsanız yahut kendinizi o isme ait hissetmiyorsanız, isminizi benimseyemedi iseniz de dava yolu ile değiştirmeniz mümkündür. Türk Medeni Kanunu Madde 27 gereği açılacak davada, bu bahsi geçen haklı sebebiniz araştırılacak, tanık dinlenecek ve hukuki prosedür doğrultusunda iki üç aylık bir zaman diliminde yeni isminiz ile hayatınıza devam edeceksiniz.

Originally posted 2020-08-24 12:48:17.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir