Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

photo_2021-03-01-10.22.40-300x300 Eşten Habersiz Kredi Çekmek Boşanma Sebebi midir?Evlilik birliği güvene dayalıdır. Eşlerin güven sarsıcı davranışlardan kaçınması gerekir. Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddesine göre de “eşler birbirine sadık kalmak zorundadır” denilmektedir.

Güven sarsıcı davranış evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve ortak yaşamın çekilmez hale gelmesine sebep olur. Evlilik birliği içerisinde tarafların sadakat yükümlülüğü ve güven duygusunu zedeleyen her türlü davranış güven sarsıcı olabilir. Örneğin eşten habersiz başka birisine yüksek miktarda borç vermek, malvarlığını habersiz bir şekilde devretmek, eşlerden birisinin diğer eşin istemediği bir kişi ile görüşmesi güven sarsıcı davranış olarak nitelendirilebilir.

Yargıtay 2.Hukuk Dairesi vermiş olduğu kararda ‘eşinden habersiz kredi çeken kocanın bu gizli hareketini güven sarsıcı olay’ olarak değerlendirmiş ve boşanma sebebi olarak kabul etmiştir. Çekilen kredi, güveni sarsacak ölçüde önemli miktarda olmalıdır. Eşten habersiz kredi çekilmesi halinde, diğer eş bu gerekçeyle boşanma davası açabilir.

Originally posted 2021-10-27 10:10:45.

Post Author: zeynepy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir