Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

Size şiddet uygulayan eşiniz hakkındaki şikayetinizden vazgeçmeniz açılan davayı düşürmez. Şöyle ki; tarafınıza uygulanan şiddet Türk Ceza Kanunun 86.maddesi uyarınca kasten yaralama suçunun ağırlaştırılmış halini oluşturacaktır ve bu hükme göre,kasten başkasının vücuduna acı veren,sağlığının yada algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kasten yaralama suçunun basit tıbbi müdahale ile giderilecek derecede hafif olması halinde mağdurun şikayeti halinde 4 aydan 1 yıla kadar hapis ya da adli para cezasına hükmolunur. Bu suçun eşe karşı yapılması halinde bu suç nitelikli hale gelir ve şikayet aranmaz. Dolayısı ile şikayetçi olmamanız yada sonradan vazgeçmeniz davayı düşürmez,vazgeçseniz dahi davaya kamu davası olarak devam olunacaktır

Originally posted 2014-01-09 09:22:59.

Post Author: zeynepy

3 Replies to “Şiddet Sebebi ile Şikayetten Vazgeçme”

  1. Aile ici şiddette acilan kamu davasinda şikayetçi olmadigimiz halde kamu tarafından cocuklara avukat talep edilmis ve cocuklar sikayetce degil ama avukatlar sikayetciyiz diyor bunun sonucunda baba ceza alirmi

    1. Şiddet söz konusu olunca çocugun yararı ve cikari gozetilir ve kamu adina şikayet devam ettiirilir.Baba haliyle ceza alacaktır.

  2. Merhaba
    Eski eşim beni dövdü hafif yaralı bir raport aldım şikayetçi oldum, şikayet mehkeme verildi şimdi vezgeçmek için ne yapmak lazım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir