Site Loader
Osmaniye Mahallesi İsmail Erez Bulvarı Şirin Sok.Elit Ap.No.27 Kat 2 D.8 Bakırköy İst.

Doğum Sırasında Sakat Kalan Bebek İçin Tazminat Hakkı Var Mıdır? Ne Kadar Sürede Açılmalıdır?

 

Bedensel zararlarda zamanaşımının başlangıcı, sürekli sakatlığa ilişkin kesin raporun ortaya çıktığı tarihtir. Yani zararın meydana geliş zamanının bir önemi yoktur. Sakatlığın kanıtlandığı kesin raporun tarihi zamanaşımının başlangıcı kabul edilir. Tazminat hakkı iş bu sakatlığın kesinleşmesi ile ve doktorun yahut kurumun hatasının kanıtlanması ile ortaya çıkar. Eğer bu sakatlık hali sonradan ortaya çıktı ise yani iyileşme dönemi uzadı ise, yine kesin raporun tarihi önemlidir.
Sonradan ortaya çıkan, beklenmeyen ve önceden kestirilemeyen durumlarda, zamanaşımı kavramını en geniş biçimde yorumlamak gerekecektir. Bu gibi durumlarda zamanaşımının, uzun yıllar sonra ortaya çıkan bedensel zarara ilişkin (yetkili sağlık kurullarının verdiği) kesin raporun zarar görenlerce öğrenilmesinden sonra işlemeye başlaması gerekmektedir.

Bununla beraber, meydana gelen sakatlığın hekimin taksirle yaralaması olarak kabul edilmesi halinde  7,5 yıl olan ceza zamanaşımı uygulanabilir. Kesin raporun verildiği tarihe göre  zamanaşımı süresi hesaplanmalıdır. Doktorun yahut kurumun bu sürekli sakatlığın oluşmasındaki etkisi tespit edilmesi halinde hasta yakınlarının maddi manevi tazminat hakları mevcuttur

Originally posted 2016-08-20 07:45:25.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir