Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

DİŞ HEKİMİNİN HATALI MORFİN UYGULAMASI SONUCU AÇILAN MADDİ MANEVİ TAZMİNAT DAVASI

Somut olayda, davalı diş hekiminin hastanın ağzındaki mevcut apseyi tedavi etmeden morfin iğnesi yapması neticesinde davacı iki kere ameliyata maruz kalmıştır. Hastanın ağzındaki apseyi tedavi etmek yerine iğne yaparak hastanın çenesinin kilitlenmesi gerçekleşmiş ve kilitlenen çeneyi de açmak için iki kere üst üste ameliyat edilmiştir.

Davalın mevcut apseyi geçirdikten sonra tedaviye girişmesi gerekirken bu görevini ihlal etmesi karşısında kusurlu bulunmuştur. Şöyle ki davalı bir hekim olarak üzerine düşen her türlü özen ve yükümlülüğü gösterme zaruretinin yanı sıra hastanın da en yüksek yararını gözetmek zorundadır. Davacı ise bu olay sebebi ile ruhsal olarak kendine gelemediğini, hem bedensel hem ruhsal olarak büyük üzüntü çektiğini ve ayrıca son durumda kırılan dişlerini yaptıracak maddi gücünün olmadığını ileri sürerek maddi manevi tazminat davası açmıştır.

Yargıtay, Davacı yönünden mağduriyeti kanıtlayan ve maddi manevi tazminat almayı gerektirir son durum için heyet raporu alınması zaruretine hükmetmiş ve tek başına adli tıp raporunu yeterli görmemiştir.

Davalının hatalı tedavisinin kanıtlanması için konusunda uzman ortodontist ve enfeksiyon hastalıkları bölümünden oluşan 3 kişilik heyetin raporuna ihtiyaç duyarak yerel mahkeme kararını bozma konusu yapmıştır.

Originally posted 2015-11-02 22:28:47.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir