Site Loader
Osmaniye Mahallesi İsmail Erez Bulvarı Şirin Sok.Elit Ap.No.27 Kat 2 D.8 Bakırköy İst.

Boşanma  Davalarında avukatlık ücreti  nasıl ödenir ? Avukatınızla takip ettiğiniz ve kazandığınız dosyanızda karşı taraf aleyhine mahkeme bir vekalet ücreti belirler ve bu ücret avukatınızın yasal hakkıdır. Bu ücretin karşı taraf tarafından avukatınıza ödenmesi gerekir. Ancak tam tersi olduğunu düşünürsek davayı kaybettiniz, bu defa mahkemenin belirlediği yasal ücreti sizin karşı tarafın avukatına ödemeniz gerekir. Bu rakam yasal tarife gereği ve reddedilen rakam üzerinden belirlenir. Her dava için ayrıdır. Karşı taraf vekili bu ücreti icra takibine konu ettiğinde buna ek olarak bir de icra vekalet ücreti de istenecektir. Bu sebeple karar çıktığında karşı tarafla temasa geçip fazladan yargılama gideri ödememekte fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak mahkemenin belirlediği avukatlık ücreti sizin kendi avukatınızla yaptığınız anlaşmanın dışındadır. Sizin avukatınızla yaptığınız anlaşma aranızdaki özel ilişki gereğidir. Dolayısı ile bu ücretin yasal ücretten mahsubu söz konusu olamaz. Yasal vekalet ücretleri avukatın hakkı olup, tarafların bu ücretler üzerinde herhangi bir hakkı yoktur.

 

Originally posted 2023-07-15 19:45:39.

Post Author: zeynepy

2 Replies to “Davayı Kaybedersem Avukat Ücretleri Nasıl Ödenir?”

  1. Basit yargılamada kaybettiğimiz davanın karşı taraf avukat ücreti nasıl ödenir en önemlisi taksit yaptırabilir miyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir