Site Loader
Osmaniye Mahallesi İsmail Erez Bulvarı Şirin Sok.Elit Ap.No.27 Kat 2 D.8 Bakırköy İst.

camlikfavicon 150x150 - DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nedir?Bir önceki yazımızda DASK Nedir? Dask Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı bir yazı paylaşmış bu konuda bilgilendirmelerde bulunmuştuk, bu yazımızda ise DASK ile Konut Sigortası arasındaki farklara açıklık getireceğiz.

Evlerimiz, içinde en güvende hissettiğimiz alanlardan biridir. Bu hayati güven hissinin herhangi bir tehlike anında da devam etmesi son derece önemlidir. Doğal afetler, tesisat patlamaları, su baskınları, deprem, yangın ya da hırsızlık gibi durumlarda, hem ev hem de ev içindeki eşyalar hasar görme riski altındadır. Ortaya çıkan hasarın giderilmesinde ise bazı sigorta türlerinden yararlanılır.

Konut sigortası ve DASK, belirlenen teminatlarla evini ve ev eşyalarını güvence altına almanın en temel yöntemleridir.

Dask ile konut sigortası arasındaki farklara bakınca ilk söyleyebileceğimiz Dask yani deprem sigortasının zorunlu olduğudur. Konut sigortası ise isteğe bağlı yaptırılır.

Konut sigortası ve DASK’ın sağladığı Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS), temelde eşyalarını ve evini olası tehlikelere karşı korusa da bu iki sigorta türünün birbirinden ayrıldığı noktalar bulunur.

DASK ve konut sigortası farkları:

– Zorunlu Deprem Sigortası, yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak yaptırılır.
– Konut sigortası poliçesi, sigorta şirketlerinin şartlarına bağlı olarak iptal edilebilir. Zorunlu Deprem Sigortası ise iptal edilemez ve her yıl süresi dolduğunda yenilenmek zorundadır.
– Zorunlu Deprem Sigortası, yalnızca deprem nedeniyle binanın hasar görmesi ve bu hasarın sigortalılar için maddi kayıp oluşturması durumunda geçerli olur, sigortalıların deprem nedeniyle zarar gören evlerinin değerini karşılar. Konut sigortası ise çok daha geniş kapsamlıdır. Bu sigortanın ana teminatı yangın olsa da poliçeye pek çok teminat eklenebilir.
– İki sigorta türü için ödenecek prim tutarları farklılık gösterir. Zorunlu Deprem Sigortası için taban fiyat her yıl yeniden belirlenir. ZDS’de aynı zamanda üst limit de belirlidir. Konut sigortası primi ise sigorta şirketlerinin belirledikleri fiyatlar ve kişilerin istedikleri ek teminatlara göre şekillenir.
– Zorunlu Deprem Sigortası ve konut sigortası yaptıranlar, belli şartlara bağlı olarak indirimlerden yararlanabilir. ZDS için indirim, her yıl poliçe yenilenirken, bina kat sayısına ve inşaat tarihine göre uygulanır. Konut sigortası indirim oranlarını ise sigorta şirketleri belirler.

Konut Sigortası Dask Yerine Geçer mi?

Konut sigortası ve ZDS iki farklı sigorta türüdür. Devlet tarafından yaptırılması zorunlu kılınan Zorunlu Deprem Sigortası’nın yerine konut sigortası geçemez. Aynı zamanda, deprem teminatı içerse dahi konutla ilgili herhangi bir yasal işlemde de konut sigortası kabul edilmez.

Konut Kredisinde Dask Zorunlu mu?

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmış olması gereklidir. Ancak bankalar kredi başvurusu sırasında konut sigortası da talep edebilir.

Konut Sigortası mı Zorunlu Deprem Sigortası mı?

Evin için yapmayı planladığın sigortalar bütçen, ihtiyaçların ve zorunlulukların üzerinden şekillenir. ZDS ve konut sigortası her ev sahibinin yaptırması gereken, birbirini tamamlayıcı iki sigorta türüdür. ZDS, hâlihazırda yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Konut sigortası ise evini güvence altına almanın bir sonraki adımıdır. Konut sigortası poliçesi sigortalının isteğine göre genişletilebilir. Bu iki sigortayı da yaptırarak evini ve eşyalarını tam anlamıyla güvence altına almış olursun.

Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortası Birbirini Nasıl Tamamlar?

Yaptırılması zorunlu olan ZDS, yalnızca deprem nedeniyle binada oluşan hasarı karşılar. Poliçede sigortalının tazmin edeceği tutar bellidir. Ancak çok ağır hasarlarda maddi kayıp poliçe limitini aşıyorsa, DASK tüm zararı karşılamayabilir. Bu durumda, konut sigortasının daha yüksek limitli teminatları sayesinde kişiler mülklerini daha sağlam bir güvence altına almış olur.

Konut sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Hesaplanır?

ZDS ve konut sigortası hesaplama sırasında farklı kriterler dikkate alınır. ZDS primi hesaplanırken binanın bulunduğu coğrafi konumun deprem riski ve binanın yapı tipi göz önünde bulundurulur. Konut sigortasında ise bireylerin ev sahibi ya da kiracı olması ve ihtiyaçlarına göre prim tutarları değişiklik gösterir. Ev malikleri binayla birlikte demirbaşları sigorta kapsamına alırken, kiracılar yalnızca eşyalarını güvence altına alabilir.
DASK poliçe kapsamı özet olarak;
– Binaya ait temeller,
– Binaya ait bahçe ve duvarlar
– Binaya ait ana duvarlar
– Binaya ait bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
– Merdivenler
– Asansörler
– Tamamlayıcı kısımlarda oluşan hasarlar için ödeme yapmaktadır.
Konut Sigortası
– Bireylerin isteklerine bağlı olan bir sigorta türüdür.
– Bunun yanında konutun yıkılma, terör, hırsızlık, yangın su basması gibi çeşitli olaylara karşı teminat altına alır.
– Oluşabilecek zararlar poliçe kapsamında belirtilen limitler dahilinde ödenir.
– Konut sigortası bireyler belirttiği istekler üzerine esneklik gösterebilir.
– İstenilen teminatlar sigortacılık kapsamına uygun olarak poliçeye eklenir.
– Tercihen konut poliçesine eşya teminatı ekleyerek konut harici zarar gören eşyalarda sigortalanır.
– Risk gerçekleşmesi sonrası konut sigortası kapsamında içerikte belirtilen tüm teminatlar için hasar ödemesi gerçekleştirilir.
– Konut poliçesi isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta olup evin metrekaresi, bina teminatı, eşya teminatı, cam kırılması teminatı gibi kişilere yöneltilebilecek teminat bedelleri sigorta primini değiştirmektedir.
– Konut sigortalarında firmalar özel indirim uygulayabilmektedir. Kasko sigortasında olduğu gibi hasarsız geçirilen her yıl için yenileme (hasarsızlık) indirimi alınabilmektedir.
Kişilerin konutları için tercih edebileceği bu iki farklı sigorta branşı içerikleri bakımından benzer olsa da birçok farklılık göstermektedir.

Originally posted 2023-02-20 14:50:14.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir