Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza atarak, boşanma kararı kesinleşmeden davalı kocanın başka bir erkekle evlenen eşinin düğün fotoğraflarını temyiz dosyasına sunmasını dikkate alarak davacı kadını kusurlu buldu. Eşlerin sadakat yükümlülüğünün bulunduğuna dikkat çekilen kararda, “Evlilik birliğinde eşlerin sadakat yükümlülüğü, birlik devam ettiği sürece aranır. Boşanma yönünde oluşan karar kesin hüküm halini almadan, eşlerden birinin bu yükümlülüğe aykırı davranışı gerçekleştiği takdirde, davanın açılmasından sonra da olsa, o taraf bakımından kusur oluşturur ve boşanmanın fer ’i sonuçlarına etkili olur.” denildi.

Dava temyiz aşamasındayken davalı koca, davacı eşinin karar kesinleşmeden başka bir erkekle evlendiğini belirterek, düğün fotoğraflarını temyiz dosyasına koydurttu. Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma yönünde oluşan karar henüz kesinleşmeden, davacı kadının bir başka erkekle düğün yaptığına ilişkin fotoğraflar temyiz aşamasında dosyaya sunulduğunuhatırlattı.

Evlilik birliğinde eşlerin sadakat yükümlülüğü birlik devam ettiği sürece arandığına dikkat çekilen Yargıtay kararında, “Boşanma yönünde oluşan karar kesin hüküm halini almadan, eşlerden birinin bu yükümlülüğe aykırı davranışı gerçekleştiği takdirde, davanın açılmasından sonra da olsa, o taraf bakımından kusur oluşturur ve boşanmanın fer’i sonuçlarına etkili olur. Öyleyse, davalı kocanın temyiz aşamasında sunduğu fotoğraflarla ilgili gerektiğinde davacı kadının isticvap (sorgulanmak) beyanına başvurulması ve gerçekleşecek sonucuna göre tarafların kusur durumu ile kusura bağlı taleplerin yeniden değerlendirilip karara bağlanması gerekir.

Originally posted 2014-09-12 13:24:11.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir