Site Loader
Zuhuratbaba Mah.Tunaboylu Sok.No.1 D.14 K.2 Bakırköy İSTANBUL

Anayasa Mahkemesi Kadının Evlendiği Erkeğin Soyadını Almak Zorunda Olmadığına Hükmetti

Anayasa Mahkemesi evlilik öncesi soyadını tek başına kullanmasına izin vermeyen yargı kararlarını hak ihlali olarak kabul etti. Buna göre kadınlar artık isterse evlilik öncesi soyadlarını kullanabilecek.

Artık isteyen kadın yalnızca evlilik öncesi soyadını kullanabilecek. AYM, Anayasa’daki “Kişinin manevi varlığını korumak ve geliştirilmek” hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

AYM’nin ihlal kararındaki gerekçelerin bazı bölümleri şöyle:

“Sadece evlenmeden önceki soyadını kullanılmasına izin verilmemesi şeklindeki uygulamanın kişinin kimliğinin belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri olan soyadının vazgeçilemezlik, devredilemezlik ve kişi sıkı surette bağlı olma niteliklerinin kadını soyadı bakımından geçerliliğini etkilediği görülmekle, belirtilen uygulamanın anayasa 17. maddesinde tanımlanan manevi varlığını korunması ve geliştirilmesi hakkına yönelik müdahale oluşturduğu açıktır. Uluslararası sözleşmelerin evli erkek ve kadının evlilik sonrasında soyadları bakımından eşit haklara sahip olmasını öngören hükümleri ile evli kadının kocasının soyadını kullanması zorunluluğunu öngören iç hukuk düzenlemelerinin aynı konu hakkında farklı hükümler içermesi nedeniyle ilgili sözleşme hükümlerinin somut uyuşmazlık açısından esas alınması gereken hukuk kuralı olduğu sonucuna varılmakla, başvurucunun manevi varlığı kapsamında güvence altına alınan isim hakkına yönelik müdahalenin kanunilik şartı taşımadığı anlaşılmaktadır.

Bu karar bağlayıcı olduğu için isteyen tüm evli kadınların sadece evlilik öncesi soyadlarını kullanmasına mahkemeler tarafından izin verilmesi gerekiyor. (JINHA)

 

Originally posted 2015-07-15 15:47:33.

Post Author: zeynepy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir